اثرات مضر نوشابه‌های رژیمی

 

Join Gevo Group

مصرف نوشابه‌های رژیمی می‌تواند باعث میگرن، سرگیجه، کاهش توان حافظه، پوکی استخوان، اختلال ذهنی، پوسیدگی دندان و بیش‌فعالی شود.

مصرف نوشابه می‌تواند در سیستم عصبی تأثیرگذار باشد علاوه بر آن یک وعده غذای آماده همراه با یک لیوان نوشابه حدود ٢ هزار کالری انرژی دارد. می‌توان همراه فست‌ فودها از آب پرتقال استفاده کرد، چون ویتامین C موجود در آب پرتقال ترکیبات نیتروزامینی غذاهای آماده را از بین می‌برد.

نوشابه سرشار از اسیدفسفریک، اسیدسیتریک، کافئین و شکر است، که کافئین موجود در آن بر اعصاب سیستم مرکزی و قلب تأثیر می‌گذارد؛ و موجب بروز اضطراب، حساسیت،‌ ناراحتی‌های دستگاه گوارش و اختلالات خواب می‌شود.

همچنین کافئین موجود در نوشابه اعتیادآور است و ۵٠ درصد از افرادی که مدام نوشابه مصرف می‌کنند، نوعی اعتیاد نسبت به نوشابه پیدا می‌کنند که در صورت عدم استفاده، دچار سردرد می‌‌شوند.

نوشابه فاقد مواد معدنی، فیبر،‌ ویتامین‌ها و سایر مواد مغذی است، در نوشابه‌های رژیمی قند آسپارتام وجود دارد که این قند اشتهاآور است و موجب بروز میگرن، سرگیجه، کاهش توان حافظه، پوکی استخوان، اختلال ذهنی، پوسیدگی دندان و بیش‌فعالی می‌شود.

دی‌اکسید کربن موجود در نوشابه‌ باعث ایجاد اسیدیته و اختلال در هضم مواد غذایی می‌شود همچنین کلسیم موجود در استخوان‌ها را از بین برده و مشکلات استخوانی ایجاد می‌کند.

 

به نقل از "مرتضی صفوی"؛ متخصص تغذیه

/ 2 نظر / 67 بازدید
مجتبی

سلام.خوبی؟ وبلاگ باحال و پرمحتوایی داری.جدا میگم! یک سر به سایت منم بزن نظر یادت نره! funct.ir

ابراهیم

متاسفانه انقدر خوب و خوشمزه این نوشابهه ا رو درست می کنند که دل آدم می لرزه برای خوردتشون